Dragon of Celts

Deník Pohana

čtvrtek, června 30, 2005

50 let mého blogování

Ano, tušíte správně — dnes je 9.3. roku 2055 a tedy i 50. výročí mého blogování. Za necelý měsíc stejného výročí by se dožil i můj druhý weblog. Dnes je však všechno jinak, dnes je vše jiné než před těmi 50ti let. Kromě toho, že já jsem o plných 50 let zestárl, tak se zubu času a kose Smrtky nevyhnuli ani ostatní včetně různých webových pojektů týkající se wiccy. Před 5 lety, kdy se provádělo sčítání lidí, se zjistilo, že plných 90 000 občanů této země se hlásí k pohanství, z toho 56 000 konkrétně k wicce. Wicca za tu dobu udělala velký pokrok, mnohé sny wiccanů mého mládí se i splnili, o všem celková situace není o nic lepší než tehdy. Sice wiccanů je hodně, existují seriózní wiccanské obchody a další, tak stoupl i počet křest´anů -zvláště těch ortodoxních a díky početné skupině přist´ehovalců — pomoci od Bruselu — hlavního města Spojených Států Evropských — se asi nikdy nedočkáme — se zde zcela zabydlel i Islám. A proto to pohané zas tak lehké nemají, jak se nám kdysi snilo. Český región je ve světě s wiccu zcela unikátní — wicca je zde stále rostoucím náboženstvím, zatímco v tradičních pohanských baštách, jakými byly například anglosaské země, je na potupném ústupu. Když jsem si pročítal jedny americké webové stránky, tak to odůvodňovali tím, že za dobu wiccanské expanze se nic k lepšímu nepohnulo, že Amerika se jen topí v ekonomické i společenské krizi a tak američtí wiccané pochybují o své víře vůbec. Británie není na to líp, dodnes zcela nezpolkla tu hořkou pilulku, že už není suveréním státem. Za vše může wicca, hlásají křest´ané a obyčejný lid jim dává za pravdu. Zde, ve vývoji pomalém státě, se wicca těší čím dál tím více obliby.

Zajímavé je i to, jak se český wiccanský internet změnil. Euikovy stránky už téměř nikdo nenavštěvuje a Eurik sám se mi svěřil, že je neaktulizoval plných 15 let. Wiccan Garden už není, at´hledám, jak hledám. Zahrada se nyní společnsti straní a stránky by mu k tomu moc nepomohly. Jediné webovky, které mají ještě nějaký úspěch, jsou Čarovné Zrcadlo, na kterých dodnes jejich autorka pilně pracuje. Tyhle všechny nahradili webové stránky nových wiccanů, oblíbenějších, známějších. Každé město nad 5000 obyvatel má své vlastní wiccanské stránky. Liberec dokonce rovnou tři. Největší jsou od pohanky, která si říká Hybheria. Jsou dobré, ale stejně mě popadává ta nostalgie po starých časech a proto je moc nepodporuju. Weblogy — to je další jedna dějiná epocha. Čest mě, že jsem vůbec vydržel tak dlouhou dobu blogovat. Zahradův blog, Corneliův, Eurikův a blogy lidí z chatu dávno zanikly. Podtupem času stále řidčeji jejich autoři do nich psali, až jim je Admin zrušil. Ani můj dark blog — The Dawn of Darkness, nepřežil, hold byl založen na mladičké rebelii vůči světu a tu dnes už vážně postrádám. Stejným problém asi trpěla Noira se svým blogem Darkness Embraced. Nechápu, jak se jí to povedlo, že do něj už nepíše plných 12 let a ještě ho v hlubinách internetu najdete. Zato její Věštník Avalonský se těší velké oblibě — jeho 5 000 000 návštěv s mým jedním miliónem se nedá rovnat. Je úspěšný, ten můj už dlouho ne. Když jsem dělal nedávno anketu na to, abych si znovu udělal představu o svých čtenářích, zjsitil jsem, že můj weblog čtou vesměs ti stejní lidé, jako před 50 lety. Že mají takovu trpělivost. Ta mladá wiccanská generace se o něj ani neotře. Však taky proč. Když jsem si dávam do vyhledávače pojem "wiccanký woblog", tak mi našlo plných 8 000 blogů od wiccanů — od těch seriózních, tak i od těch rádoby-wiccanů. Už ovšem nepobírám, o čem tam jednají, zřejmě stárnu a měl bych se, po vzoru ostatních také odevzdat do ústraní. A mnou oblíbený chat? Bohové, milostivý, to bych se dneka naválčil a nahádal, když jsem se na xchat podíval, tak mě přímo udivilo 9 místností týkající se pohanství. Chvíli jsem na nich pobyl, ale už mi to nic neříká. Vkoutku duše jsem čekal, že tam narazím na staré známé jméno, ale jenom Telchar a Carol-ii se tam jednou mihli.

A co nového u mě? Asi nejvíce překvapí to, že jsem založil před 24 lety svůj vlastní coven. A spolu nám to klape, je nás celkem 6, ale stále vyučujeme nové a nové lidi, takže ten počet se dost často mění. Mám vlastní eklektickou tradici. Je to hezký pocit, když víte, že po libereckém kraji se pohybuje asi 4 coveny pracující se stejným rituály, jako vy. Ano, náš coven je mateřský. Nepřekvapí však, že nemám oficiálně manželku, jen jsme se Llaweyrou pohanským způsobem oddáni(a vedeme společně ten coven) a vyrostli nám dva krásní kluci. Dnes už jsou však dospělý, ale mám radost, že na tradiční wiccanské rodinné zázemí nezanevřeli.

To, že dnešní wiccanskou společnost nějak nepobírám, jsem už říkal. Bohužel vlivem společnosti orientované na mládí, jsem se tak jakýmis vyvrhlecem, o kterého nemá mnoho lidí zájem. Když dnes nakupuju ve wiccanských obchodech, stále mám pocti, že se na mě posměšně koukají. A aby ne. Vždyt´se toho tak hrozně změnilo! Obchody a jejich výrobky — to je pro mě úsměvná kuriozita. Slyšeli jste někdy o Porno-Tarotu? Nebo mě také dostala kniha "Bohové žehnají vašemu sexu", která byla celá o tom, jak pomocí magie dosáhnout "nejlepšího orgasmu vašeho života". Celých 800 stránek, téměř neuvěřitelný.

Jaká je asi budoucnost wiccy? Hodilo by se při dnešním článku o tom alespoň trochu zmínit. Abych pravdu řekl, tak nevím a je mi to celkem i jedno, protože se už o to tak nezajímám. Wicca je přece jen osobní náboženství a do toho, jaké vyznávají ostatní mi asi nic

6 Comments:

At července 02, 2005 10:26 dop., Anonymous Anonymní said...

Hmm, zaímavá vize budoucnosti...
A co když to tak nakonec bude?

 
At července 02, 2005 10:27 dop., Anonymous Anonymní said...

Tohle je spíš o trhu a netu...než o Wicce.
Ovšem ten tarot přijde, to si piš. Už jsem viděla prodávat feministický tarot - pryč s falickými symboly! :-))

 
At července 02, 2005 10:28 dop., Anonymous Anonymní said...

to neni pravda!
Můj blog nezaniknul proto, že ho admin zrušil, ale proto, že jsem před pěti lety umřel na těžkou cirhózu jater v úctyhodném věku sedmdesáti sedmi let! Pantáta Crowley by ze mě měl radost. A protže jsem vždycky rád obtěžoval lidi svou přítomností, jako duch se tu a tam ukazuju na netu a prudím jako obvykle. Jó jó, uřel jsem nakonec bez potomků, coven jsem nezaložil díky své vrozené blbosti a webovky byly zrušeny kvůli mé nekonečné zapomnětlivosti... Vpomínejte na mě v dobrém.

 
At července 02, 2005 10:28 dop., Anonymous Anonymní said...

doufám, že to tak nebude... Wicca by ztratila svoje kouzlo...

 
At července 02, 2005 10:29 dop., Anonymous Anonymní said...

Jen Cornelius zůstane...O berličce se bude plížit uličkami Brna a jeho blog leč se bude mýti za to, že byl zrušen, se pouze přejmenoval na Ligu na podporu Filozofie...

Vše se změní, ale Cornelius vždycky nějak přežije...

8-D

 
At července 07, 2005 12:11 odp., Anonymous Anonymní said...

Moment, hledám brýle na čtení...
Dragone, milý dlouholetý příteli, konečně se mi podařilo uspat poslední vnouče (to nejmenší, od druhé dcery z pátého manželství).

Mám tedy trochu času odepsat na Tvůj krásný příspěvek.

Haluz, haluz!! :))) Už jsem se dlouho takhle nezasmála, málem mi vypadla protéza!

S upřímným požehnáním
Linet

 

Okomentovat

<< Home